Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

ČEZ: dnes valná hromada, zítra poslední obchodní den s nárokem na dividendu

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

ČEZ dnes pořádá valnou hromadu. Očekává se schválení dividendy z loňského zisku v navrhované hrubé výši 50 Kč na akcii (tzn. hrubý dividendový výnos 5,3%. Navíc zítra je poslední obchodní den s nárokem na dividendu.

Pegas: expanze do severní Afriky
Pegas oznámil záměr realizace výstavby nového výrobního závodu v Egyptě. Hodnota investice je v 1. fázi projektu plánována na cca 55-60 mil. € (kapacita by se měla zvýšit o asi 20 tis. tun; plánované uvedení do provozu v průběhu 2. pol. 2013). V případě příznivých podmínek na trhu v regionu pak společnost v letech 2015-2016 předpokládá rozšíření závodu o 2. výrobní linku, čímž by se celková kapacita závodu zvýšila na 45-50 tisíc tun. Definitivní potvrzení realizace investice je podmíněno uzavřením smlouvy se zákazníkem, ke kterému by mělo dojít v průběhu několika příštích měsíců (Pegas).
Oznámená investice je v souladu s dříve oznámenými plány expanze společnosti. Zprávu hodnotíme mírně pozitivně, protože taková investice by zajistila zvýšení kapacity společnosti o výrazných 27% (v 1. fázi) a posloužila by jako základna pro expanzi na slibný trh v severní Africe. Pegas má relativně vysokou úroveň dluhu (poměr čistého dluhu a EBITDA v letošním roce odhadovaný na 2,9 násobek). Proto je třeba počkat na detaily týkající se financování a například navýšení kapitálu nelze vyloučit (dovedeme si představit vydání asi 15% nových akcií). Také politická rizika jsou v Egyptě samozřejmě vyšší než ve střední Evropě. (P.Bártek, R. Kramule, Analytici, brokerjet České spořitelny)

Ranní komentář: americké akcie rostly 4. dnem v řadě
Včera americké akciové indexy posílily již 4. den v řadě (S&P 500 +1,06%, Nasdaq +1,37%). Březnový index cen nemovitostí S&P Case Schiller víceméně v souladu s odhady meziměsíčně klesl o 0,23% a květnová spotřebitelská důvěra svými 60,8b. výrazněji zaostala za konsensem (oč. mírné m/m zlepšení na 66,5b.). Akcie společnosti Apple vzrostly o 3,1% poté, co se na trhu objevila zpráva, že její GŘ Steve Jobs příští pondělí představí software iCloud. V 14:15 SEČ vychází změna zaměstnanosti (v soukromých sektorech) za květen podle indexu ADP (oč. tvorba 175 tis. míst). Dále se v 16h SEČ zveřejňuje květnový index nákupních manažerů ve výrobě (oč. m/m pokles na 57,1b., přičemž hodnoty nad 50b. značí expanzi). Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně. Rostl především technologický sektor, když cena akcií konkurentů Nokie pozitivně reagovala na snížený výhled zisku a tržeb této společnosti v důsledku očekávaného dalšího poklesu tržního podílu (Nokia včera -17,5%) (Nikkei 225 +0,27%, Hang Seng -0,36%). V Japonsku nejvíce rostl sektor spotřebitelských služeb a naopak nejvíce klesaly síťové sektory. Evropské akciové indexy začínají obchodování růstem zhruba o půl procentního bodu. V 9:30 SEČ se zveřejňuje květnový index nákupních manažerů v ČR (ve výrobě). Index pražské burzy zpočátku obchodování mírně posiluje. (Martin Krajhanzl, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.