Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

ČEZ: ČR se bude soustředit na jadernou energii

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

První verze státní energetické koncepce podle HN údajně zahrnuje výstavbu až 10 nových jaderných elektráren do roku 2060. Výroba elektřiny by dvojnásobně překračovala spotřebu a přebytek by byl využit na nabíjení elektromobilů. Tato verze také uvádí možnost výrazně snížit importy plynu a ropy a odchod od solární produkce po roce 2030. Ministr Kocourek řekl, že do vlády dá finální verzi koncepce na konci roku (HN).
Obecně směr koncepce k jaderné energii není překvapivý (i když údajný rozsah ano) a je v souladu s plánem ČEZ postavit v ČR dva až tři nové jaderné bloky. Úvodní verze koncepce údajně obsahuje také zrušení územních limitů na těžbu hnědého uhlí a rozvoj centrálního zásobování teplem. Tyto kroky by byly pozitivní pro ČEZ z pohledu nákladů (uhlí) i výnosů (potenciální růst dodávek tepla). (Petr Bártek, Analytik, brokerjet České spořitelny)
Ranní komentář: Americké akciové indexy výrazně posílily
Včera americké akciové indexy celý den výrazněji posilovaly (S&P 500 +2,86 %, Nasdaq +3,04 %). V 14:30 SEČ vychází červencová obchodní bilance (oč. deficit 51 mld. $) a také týdenní počty nových žádostí v nezaměstnanosti (oč. mírný pokles na 405 tis.). Trhy se dnes budou soustředit na projev prezidenta Obamy před Kongresem, ve kterém by měl představit nové plány na zlepšení situace na trhu práce, a také na zasedání ECB a BoE. Lze předpokládat, že guvernér ECB na tiskové konferenci po zasedání naznačí přerušení cyklu zvedání úrokových sazeb. Dalším sledovaným tématem budou komentáře k operacím ECB na podporu dluhopisů států jako Itálie a Španělsko. Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně. Čínští představitelé řekli, že do roku 2015 bude juan plně směnitelný (Nikkei 225 +0,34 %, Hang Seng -0,97 %). V Japonsku se nejlépe dařilo sektoru ropa a plyn a naopak nejvíce klesal průmyslový sektor. Evropské akciové indexy začínají obchodování mírným nárůstem. Podobně otevírá i index pražské burzy. (Martin Krajhanzl, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.