Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

ČEZ chystá nejpozději po topné sezóně 2022-2023 odstavit tři jaderné bloky

06.04.2021 | 18:10 0 Komentářů

Skupina ČEZ oznámila, že na konci roku 2022 nebo po konci topné sezóny 2022-2023 odstaví tři uhelné bloky Elektrárny Dětmarovice o celkovém výkonu 600 MW. Nahradit by je měly výkonné kogenerační jednotky, které umožňují společnou výrobu elektřiny a tepla z plynu.

Nahrazení uhelných bloků kogeneračními jednotkami znamená kromě ekologičnosti i finanční úsporu, jelikož účinnost přeměny energie činí přes 90 %. Celkem by se mělo jednat o vybudování 4 jednotek o celkovém výkonu 45 MW.

„Evropa stále rychleji směřuje k bezemisní energetice. Skupina ČEZ udělala v tomto další významný krok, už v minulosti jsme emise výrazně snížili a letos očekáváme další pokles o více než 12 procent,“ řekl ředitel divize klasická energetika a člen představenstva ČEZ Ladislav Štěpánek.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a člen uhelné komise Jakub Unucka se vyjádřil následovně: „Konec spalování uhlí pro energetické účely je přirozený proces, který musel nastat i v našem kraji. Ale samozřejmě v tom musíme postupovat koncepčně, nemůžeme ze dne na den odstavit lidi ve městech od zásobování teplem. Jsem proto rád, že ČEZ postupuje v tomto směru promyšleně a zodpovědně.“

Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou uhelnou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, z něhož vyrábí elektřinu a teplo, kterým zásobuje především domácnosti a firmy v Bohumíně a v Orlové.

Celá zpráva je k dispozici po kliknutí zde.

 

Zdroj: ČEZ

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.