Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

ČEZ analyzuje možnost prodloužení životnosti Dukovan

31.01.2019 | 14:37 0 Komentářů

ČEZ prověřuje možnost prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to dnes řekl ředitel Dukovan Miloš Štěpanovský. O možnosti prodloužit životnost o deset let do roku 2045 – 48 se začalo více hovořit již loni na podzim, když ji připustili někteří vládní představitelé. Management ČEZu je této myšlence nakloněn, což naznačil již loni v listopadu na konferenčním hovoru s analytiky finanční ředitel Martin Novák.

Rozhodnutí o prodloužení životnosti Dukovan bychom vnímali pozitivně, když jaderné elektrárny jsou pro ČEZ nejrentabilnějším zdrojem. I přesto, že prodloužení životnosti by s sebou přinášelo jak navýšení investičních nákladů, tak nejspíše i běžných provozních nákladů z důvodu předpokládaných vyšších regulatorních požadavků, tak se domníváme, že by bylo pro ČEZ ekonomickým přínosem. Příspěvek jaderných elektráren do provozní ziskovosti ČEZu je totiž výrazný. Jen pro letošek očekáváme, že Dukovany přinesou do EBITDA cca 10 mld. Kč. S tím, jak by se realizační ceny elektřiny měly v nejbližších letech přibližovat hranici 45 EUR/MWh pak příspěvek dle našich odhadů stoupá k úrovni 13 mld. Kč.

Variantu prodloužení životnosti Dukovan vnímáme pozitivně i z důvodu potenciální výstavby nového jaderného bloku, když by poskytovala více času na rozhodnutí zda novou jadernou elektrárnu vůbec postavit či nikoliv, resp. na rozhodnutí ohledně případného investorského (finančního) modelu.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.