Úterý 28. září. Svátek má Václav.

ČEZ a vláda v úterý nejspíš podepíšou memorandum o podpoře továrny na baterie pro elektromobily

26.07.2021 | 17:14 0 Komentářů

Skupina ČEZ by v úterý měla s vládou podepsat memorandum o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily zvané Gigafactory. O podpisu memoranda bude dnes rozhodovat vláda.

Skupina ČEZ a vláda v úterý nejspíš podepíšou memorandum o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily, takzvané Gigafactory, v Česku. Záměr musí dnes odsouhlasit vláda, uvedl na dotaz ČTK vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Investice by v první fázi měla činit minimálně 52 mld. korun a vytvořit alespoň 2300 nových pracovních míst, plyne z materiálů, které má k dispozici ČTK.

„ČEZ má zájem realizovat a vláda má zájem podpořit projekt Gigafactory produkující baterie pro elektrická vozidla v České republice jako strategický projekt, který urychlí transformaci jak energetického, tak automobilového průmyslu. Záměrem projektu je rovněž vytvoření unikátní příležitosti k transformaci strukturálně postižených regionů v České republice,“ je uvedeno v textu memoranda.

ČEZ bude v projektu vystupovat jako investor, dodavatel energií, energetických služeb a lithia z místních zdrojů, bude také zajišťovat vhodné prostory a zázemí pro realizaci projektu a je rovněž připraven zajistit financování zamýšleného projektu, vyplývá z dokumentu.

Vláda se na projektu bude podílet prostřednictvím ministerstva průmyslu formou vhodné veřejné podpory, jejíž výše má dle memoranda poskytnout „efektivní pobídkový stimul pro investora“.

ČEZ a vláda chtějí společně rozvíjet hodnotový řetězec baterií, který bude zahrnovat aktivity od těžby surovin po zpracování baterií k druhotnému použití a jejich recyklaci. Značná část tohoto řetězce by měla být umístěna v ČR.

V případě odsouhlasení podpisu memoranda vládou by ho v úterý měl za stát podepsat ministr Havlíček a za ČEZ generální ředitel Daniel Beneš.

O plánu skupiny ČEZ na projekt Gigafactory informoval Havlíček již loni. Na výrobu baterií chce firma spolu s investory z automobilového průmyslu využívat lithium z oblasti Cínovce v Krušných horách, uvádí web oenergetice.cz.

Akcie ČEZ k závěru obchodování na pražské burze klesají o 0,92 % na 591,00 Kč, na burze RM-SYSTÉM klesají o 0,84 % na 592,00 Kč.

Zdroj: ČTK, oenergetice.cz

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.