CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.821 +1,26%

CZK/£ 28.830 +0,73%

CZK/CHF 24.840 +0,45%

30. 05. 2022

0 komentářů

ČEZ a ÚJV Řež spolu s krajem podepsali memorandum o vzniku Jihočeského jaderného parku

  

Minulý týden skupina ČEZ, dceřiná firma ÚJV Řež a Jihočeský kraj podepsali memorandum o vzniku Jihočeského jaderného parku, pomocí kterého chce urychlit přípravu a zavádění malých modulárních reaktorů. Projekt dle vedení nenarušuje plán výstavby velkých jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně.

ČEZ 31. března 2022 informoval o vyčlenění prostoru v Jaderné elektrárně Temelín pro první modulární reaktor v České republice, načež minulý týden již ČEZ, dceřiná firma ÚJV Řež (pomocí které ČEZ reaktory vyvíjí) a Jihočeský kraj podepsali memorandum o vzniku Jihočeského jaderného parku.

V memorandu se firmy zavazují spolupracovat jak na technologické přípravě reaktorů, tak ohledně energetické, finanční a technické proveditelnosti nebo licencování.

„V oblasti jaderné energetiky patříme mezi evropské lídry a tuto výhodu si chceme zachovat i do budoucna. Aktuálně vidíme obrovský bezpečnostní a cenový význam jádra, a i proto chceme hrát velmi významnou roli i v případě malých modulárních zdrojů,“ uvedl ředitel divize obchod a strategie společnosti ČEZ Pavel Cyrani.

Dle člena představenstva a ředitele divize nová energetika společnosti ČEZ Tomáše Pleskače nepředstavuje zintenzivnění prací na malých reaktorech ohrožení plánu stavby velkých jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Malými modulárními reaktory je dle jeho slov vhodné nahradit stávající uhelné elektrárny.

 
Zdroj : ČEZ

REKLAMA

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.