Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Český průmysl zůstává utlumen

Průmyslová výroba v ČR v říjnu klesla meziměsíčně o 0,1 %. Na meziroční bázi se jedná o pokles o 0,4 %. Bez očištění o nevýhodu v podobě chybějícího jednoho pracovního dne činil meziroční pokles 3,0 %. To bylo v souladu s očekáváním trhu. My jsme s ohledem na vývoj předstihových indikátorů a vývoj zahraniční poptávky, čekali hlubší pokles. Nicméně průmyslová výroba zůstává v útlumu a pro nejbližší měsíce je pravděpodobný další pokles.

K meziročnímu poklesu nejvíce v říjnu přispělo odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků výroba základních kovů, slévárenství a výroba strojů a zařízení. Vzrostla naopak výroba elektrických zařízení.

Dle statistiky rostla letos průmyslová výroba do května a od té doby slábne. Za celý rok čekáme růst průmyslové výroby o 0,3 %. Vývoj průmyslu v Německu a také pokles indikátorů aktivity v českém průmyslu neukazuje na brzký obrat. Pokud se podaří snížit nejistoty v zahraničí, což se nyní částečně děje, český průmysl by se příští rok mohl vrátit k růstu. Prozatím pro rok 2020 čekáme zhruba stagnaci průmyslové výroby.

Dnes zveřejněná data jsou blízko tržního očekávání a tržní reakci proto nečekáme. Zajímavější bude zítřejší zveřejnění inflace, která by v listopadu mohla poskočit na 3,0 %.

MICHAL BROŽKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.