Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Český index nákupních manažerů ve výrobě v říjnu nepatrně vzrostl na 45,0 bodů.

Zaznamenal tak de facto stagnaci již třetí měsíc v řadě. Přes stagnaci celkového indexu zaznamenali průmyslníci další pokles výroby i nových zakázek. Nedostatečná poptávka vedla firmy k nejrazantnějšímu snížení pracovní síly od krizového roku 2009. Navíc výrobci ztrácí naději a jejich očekávání od příštího roku se poprvé od roku 2012 propadlo do negativního teritoria.

Hodnoty indexu PMI se již od začátku roku drží pod úrovní 50 bodů. Aktuálně se pohybuje na hodnotách neviděných od velké finanční krize v roce 2009, čemuž ovšem neodpovídají dosavadní data z reálné ekonomiky. Tuzemská ekonomika prozatím vykazuje značnou míru odolnosti vůči okolnímu ochlazení. Ani pravděpodobná recese v Německu na její výkonnost prozatím nemá výraznější vliv. V současnosti drží tuzemský průmysl nad vodou nové modely aut, které v létě přišly na trh. Takováto situace ovšem nemusí trvat věčně. Již delší dobu průmyslníci zaznamenávají klesající poptávku (domácí i zahraniční), což se potvrdilo také v říjnu.

Do sentimentu podnikatelů se významně propisují stávající světové nejistoty. Napínavá jednání ohledně brexitu nakonec dopadla dalším odložením, což jen dále prodlužuje nejistotu, ve které je držena celá Evropa. Navíc se k tomu přidávají nové volby ve Spojeném království a v krajním případě hrozí další referendum o setrvání Británie v EU, čímž se nejistota ještě více posiluje. Dále mají průmyslníci obavy z dalších cel, kterými hrozil americký prezident D. Trump. K těm by se měl opět vrátit v polovině listopadu, tedy za necelých čtrnáct dní. Evropští výrobci aut můžou doufat, že Trump bude otevřen vyjednávání.

Očekáváme, že česká ekonomika v nadcházejících čtvrtletích zpomalí a průměrný růst v roce 2020 dosáhne pouze 2 %. Průmysl se díky výrobě nových modelů na chvíli odpojí od slábnoucího průmyslu v Evropě, ale v průběhu příštího roku také sklouzne ke slabému růstu pod 1 %.  Pokud však dojde k realizaci výše zmíněných hrozeb, může být výsledek ještě horší.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.