Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Český HDP ve 2. čtvrtletí znovu překvapil

Růst českého hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí byl revizí o desetinu zvýšen a dosáhl 2,8 % meziročně a 0,7 % mezikvartálně. Největší měrou se na tomto výsledku podílela spotřeba domácností a saldo zahraničního obchodu. Významně rostla i spotřeba vládního sektoru. Naopak druhé čtvrtletí v řadě se snížila tvorba hrubého fixního kapitálu.

Spotřeba domácností a vlády tak i nadále zůstává hlavním motorem ekonomického růstuTvorba fixního kapitálu ovšem zaostává, když mezičtvrtletně podruhé v řadě poklesla, tentokrát o 0,6 %. V zahraničním obchodě si export navzdory neutěšené situaci na vývozních trzích udržel solidní tempo růstu o 2,2 %, čímž o téměř procentní bod překonal dynamiku dovozu. Čisté exporty tak navzdory problematické situaci v oblasti mezinárodního obchodu vychází nadále velmi dobře.

Současně s revidovanými údaji o HDP došlo i ke zveřejnění čtvrtletích sektorových účtů. Podle nich dále klesá ziskovost firem, na čemž se podílí zejména nárůst mzdových nákladů, které se zvýšily o 7,1 %. Nižší byla i míra investic firem, když dosáhla jen 27,5 %, což je o 1,5 p.b. méně než před rokem.

Mzdový růst na druhé straně nahrává vyšším příjmům domácností. Oproti předchozímu čtvrtletí se zvýšily o 1,2 %, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku narostly o 3,5 %. Reálná spotřeba domácností rostla mezikvartálně ještě rychleji o 1,5 %. Vlivem tohoto vývoje pak došlo k dalšímu snížení míry úspor na 10,9 %.

Současný růst lze stále považovat za solidní, i když česká ekonomika je již za vrcholem svého hospodářského cyklu a postupně zpomaluje, což je do značné míry ovlivněno i vývojem v zahraničí. Pro tento rok očekáváme průměrný růst ekonomiky o 2,5 % a pro rok příští, zejména vlivem předpokládaného slabého ekonomického vývoje v zahraničí, odhadujeme zvýšení HDP o 2 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.