CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

31. 01. 2022

0 komentářů

Česká zbrojovka emitovala dluhopisy za téměř 2 miliardy Kč (+komentář analytika)

  

Česká zbrojovka dnes potvrdila, že k datu 27. ledna emitovala 666 kusů pohyblivě úročených dluhopisů v celkové jmenovité hodnotě 1.998.000.000 za emisní kurz 100 % jmenovité hodnoty.

Jmenovitá hodnota jednoho dluhopisu činí 3 miliony Kč. Při celkovém počtu 666 kusů se tak jedná o emisi v celkové jmenovité hodnotě 1.998.000.000 Kč. Úrokový výnos je stanoven jako součet šestiměsíční referenční sazby PRIBOR a marže 1,4 %. Dluhopisy byly emitovány za 100 % jmenovité hodnoty. S dluhopisy se obchoduje na Regulovaném trhu Burzy cenných papírů Praha.

Prostředky z emise společnost využije na splacení stávajícího dluhu, financování investic a pracovního kapitálu Skupiny, na financování případných fúzí a akvizic a na další běžné účely.

Původním plánem společnosti bylo vydání dluhopisů ve jmenovité hodnotě pouze 1,5 mld. Kč, avšak vzhledem k vysokému zájmu investorů byl objem nakonec navýšen.

„Tato emise dluhopisů byla očekávána, CZG ji indikovala již loni v listopadu. Emise by měla být použita zejména na splacení dluhopisů, jejichž objem činí 2,25 mld. Kč a které maturují v lednu 2022 (byly vydány v roce 2016). V souvislosti s aktuálně silně inflačním prostředím v české ekonomice a s tím souvisejícím růstem tržních úrokových sazeb však České zbrojovce porostou náklady na financování. Zatímco poslední úrokový kupón u dluhopisu splatného letos v lednu činil cca 2,8 % p.a., tak u nově vydaného dluhopisu by se nyní měl pohybovat těsně pod 6 %. To podle našich odhadů znamená v absolutním vyjádření negativní dopad do úrokových nákladů mezi 50 – 60 mil. Kč,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

REKLAMA

„České zbrojovce porostou úrokové náklady již za rok 2021, a to zejména kvůli navýšení objemu hrubého dluhu o 5 mld. Kč (jednalo se o březnovou emisi dluhopisů určenou k financování akvizice amerického Coltu). Za loňský rok by tak úrokové náklady mohly dle našich odhadů dosáhnout úrovně kolem 155 mil. Kč, což by byl nárůst z předloňských 77 mil. Kč. Tlaky na růst úrokových nákladů budou pokračovat s ohledem na rostoucí tržní úrokové sazby i v letošním roce. Na druhou stranu akvizice Coltu s sebou přináší rostoucí ziskovost, čistý dluh CZG i po akvizici Coltu činí přijatelných cca 2x EBITDA (po započítání hospodaření Coltu za posledních 12 měsíců, se pak pro-forma zadluženost pohybuje dokonce poblíž 1,5x). Likvidní pozice společnosti je tedy silná a měla by absorbovat tlak rostoucích úrokových sazeb, resp. úrokových nákladů,“ dodal Raška.

 
Zdroj : Česká zbrojovka Group

Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.