CZK/€ 24.610 +0,18%

CZK/$ 24.180 +0,05%

CZK/£ 29.162 -0,04%

CZK/CHF 25.415 +0,21%

12. 07. 2022

0 komentářů

Česká vláda uvedla, že je schopna úvěr pro ČEZ pokrýt bez prodeje dalších dluhopisů

  

MF uvádí, že úvěr pro ČEZ zajišťuje prostředky průběžně prostřednictvím operací na peněžním a devizovém trhu. Nebude tak potřebovat k pokrytí prodej dalších dluhopisů.

Česká vláda uvedla, že je schopna pokrýt třímiliardový úvěr pro společnost ČEZ bez prodeje dalších dluhopisů. Ministerstvo financí oznámilo agentuře Bloomberg, že zajišťuje prostředky „průběžně z dostupných zdrojů“, zejména prostřednictvím operací na peněžním a devizovém trhu. Podmínky půjčky zahrnují čistý úrok pro státní rozpočet.

ČEZ v pátek oznámil, že podepsal úvěrovou smlouvu financí 3 mld. EUR, aby zlepšila svou likvidní pozici. Energetická společnost uvedla, že úvěr pomůže financovat případné zvýšení marží, aby pokryla extrémní volatility na trhu s energetickými komoditami.

2 miliardy EUR plánuje ČEZ podle ministerstva financí čerpat v nejbližší době a zbylá miliarda bude sloužit jako záložní, která v případě aktivace bude fungovat jako revolvingový úvěr.

Úroková sazba by měla být alespoň 5 %, nebo by alternativně mohla představovat náklady, které financuje stát, plus jeden procentní bod.

Akcie ČEZ (BAACEZ) dnes na pražské burze posilují o 0,3 % na 1023 Kč, na RM-SYSTÉMu rostou o 0,2 % na 1022 Kč.

REKLAMA

 
Zdroj : Bloomberg

Marek Chudoba
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.