Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Česká ekonomika podle EK v letošním roce poroste o 2,6 %

10.07.2019 | 14:58 0 Komentářů

Evropská komise podle poslední prognózy zveřejněné 10. července očekává růst české ekonomiky ve výši 2,6 %.

Evropská komise dle poslední prognózy očekává meziroční růst HDP České republiky ve výši 2,6 %. V minulém roce ekonomika dle poslední zprávy vzrostla o tři procenta, čemuž napomohly hlavně vysoké investice a solidní spotřeba domácností. Zahraniční obchod však měl negativní dopad na hrubý domácí produkt, neboť dovoz České republiky předčil vývoz.

V letošním roce podle Evropské komise i nadále zůstane motorem ekonomiky domácí spotřeba, která je podpořena silným růstem mezd a penzí a vysokou důvěrou spotřebitelů. Růst investic by se měl oproti loňskému roku zmírnit. Vzhledem k akutnímu nedostatku pracovní síly by však mohly být prioritou pro firmy investice do automatizace.

I v letošním roce se očekává negativní dopad zahraničního obchodu na HDP České republiky, nicméně v příštím roce očekává Evropská komise vyrovnanou obchodní bilanci. Vzhledem ke zhoršenému výhledu vývoje globálního obchodu se očekává zpomalení tempa růsti vývozu i dovozu.

Hlavními riziky poklesu jsou i nadále nedostatek pracovních sil a závislost na vnějším sektoru, tedy spolupráci s jinými zeměmi. Rekordně vysoký počet volných pracovních míst ve všech sektorech způsobil v posledních letech výrazné zvýšení reálných nákladů na práci, zatímco růst produktivity práce je spíše mírný. Tyto faktory ohrožují konkurenceschopnost českého vývozu v dlouhodobém horizontu.

V letošním roce oživuje harmonizovaná inflace, hlavně z důvodu vyššího růstu cen energií, služeb a potravin. Letos by inflace měla stoupnout až na 2,4 %, což je mírně nad dvouprocentním cílem centrální banky. Příští rok růst spotřebitelských cen zpomalí na 2,1 %.

Zprávu v originálním znění včetně prognóz pro další země naleznete po kliknutí.

 

Zdroj: European Commission

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.