Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Červenec se obchodníkům vydařil

České maloobchodní tržby v červenci vykázaly slušný nárůst 7,0 % meziročně. Letošní červenec měl navíc meziroční kalendářní výhodu dvou pracovních dnů navíc. Očištěno o tuto výhodu vzrostly maloobchodní tržby o 4,6 % y/y.

Rozložení svátku ale nelákala k čerpání dovolených tak silně jako loni, a tak letošní červenec byl z hlediska dovolených slabší než loni. Spotřebitelé tak měli k nákupům více času, což se projevilo ve finální statistice.

Nejvíce se oproti loňskému červenci nakupovalo nepotravinářské zboží (+10,5 %), dobře se dařilo obchodníkům se sezónním zbožím. Rostoucí reálné příjmy se také již tradičně projevily v dynamice prodejů přes internet.

Dnešní statistika potvrdila, že spotřebitelská poptávka zůstává silná i v druhém pololetí letošního roku. Je podpořená solidním růstem reálných mezd i velmi nízkou tuzemskou nezaměstnaností. Zpomalení české ekonomiky se ale v následujícím období negativně odrazí v růstu mezd a následně i v dynamice spotřebitelské poptávky. Za letošek si maloobchodníci v průměru připíší 4,2 % oproti loňským 5 %, příští rok bude ale dynamika maloobchodních tržeb poloviční.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.