CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.392 -0,47%

CZK/£ 28.684 -0,51%

CZK/CHF 24.374 -0,73%

20. 06. 2022

0 komentářů

CEO německé RWE Markus Krebber: ceny elektřiny a plynu zůstanou vysoké několik let

  

Ceny elektřiny a zemního plynu zůstanou na vysoké úrovni ještě několik let, sdělil v rozhovoru pro deník Sueddeutsche Zeitung šéf německé energetiky RWE Markus Krebber. „Může to trvat tři až pět let, jelikož výstavba nových výrobních kapacit zabere nějaký čas,“ uvedl Krebber s tím, že za extrémním vývojem cen energií stojí zejména konflikt na Ukrajině. V současné složité situaci se Krebber kloní k většímu využívání uhelných elektráren, k otázce prodloužení životnosti stávajících německých jaderných elektráren se však staví skepticky.

Ohledně tématu dalšího využívání jádra je tak jeho názor v podstatě v souladu s aktuálním postojem německých politických představitelů. Debata nad prodloužením životnosti zbývajících třech jaderných bloků (instalovaný výkon 4285 MW) i za horizont roku 2022 se sice v Německu po ruské invazi na Ukrajinu znovu více otevřela, nicméně stále jsou spíše patrné snahy dodržet stávající harmonogram, tedy skončit s jadernou energetikou do konce letošního roku.

Extrémní vývoj tržních cen elektřiny bude silně ovlivňovat i hospodaření ČEZu, a to nejen v letošním roce, kdy očekáváme nárůst EBITDA z loňských 63,2 mld. Kč na téměř 98 mld. Kč, ale i v delším horizontu. S ohledem na aktuální výši ročního kontraktu na energetických burzách pohybujícího se kolem 230 EUR/MWh je stále více pravděpodobné, že ke skokovému nárůstu ziskovosti dojde i v roce 2023, kdy aktuálně předpokládáme EBITDA poblíž 125 mld. Kč. A pokud nedojde k výrazné korekci cen energií, pak vidíme v roce 2024 posun provozní ziskovosti ČEZu až k úrovním kolem 135 mld. Kč.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.