Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Ceny ropy před klíčovými makrodaty USA stabilní

30.04.2008 | 13:58 0 Komentářů

Globální ceny ropy byly ve středu v zemi největšího spotřebitele na světě ještě před prvním odhadem HDP a rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách stabilní. V poledne se nabízel barel americké ropy WTI s dodáním v červnu o 28centů levněji za $115,35. V úterý došlo k ostrému výprodeji o $3,12 až na $115,63 za barel. Severomořská ropa Brent klesá o 14centů na $113,29 když včera v Londýně ztratila $3,31 a zavírala na $113,43 za barel.

Podle pozorovatelů nastal ostrý pokles cen poté co došlo k ukončení stávky rafinarie Grangemouth ve Skotsku jenž způsobila uzavření severomořského ropovodu BP Fortis který zásobuje nejen Británii ale i zahraniční trhy. Současně posílil dolar poté co americká centrální banka signalizuje že po dnešním uvolnění měnové politiky o čtvrt procentního bodu na 2,00% na pomoc ekonomice tento cyklus skončí protože musí udržet cenovou stabilitu.

Trhy nepohnuly směrem nahoru ani přetrvávající nejistoty v Nigérii tak býčí komentáře některých předtavitelů OPEC. Katarský ropný ministr all-Attiyah v úterý uvedl že nevylučuje ke konci roku skok cen ropy až k hranici 200 dolarů za barel. Americký prezident v úsilí srazit rekordní ceny odmítl spekulace o čerpání ropy ze státních strategických ropných rezerv protože by tato akce neměla smysl.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.