Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Ceny ropy po schůzce v Jeddah rostou

23.06.2008 | 13:59 0 Komentářů

Globální ceny ropy v pondělí směřovaly nad hranici 137 dolarů za barel poté co na konferenci v Jeddah klíčový producenti vyloučili další zvyšování produkce navzdory volání průmyslových zemí že je svět ropou nedostatečně zásoben.

Saúdskoarabský král Abdullah v neděli sice formálně oznámil že jeho země od července zvyšuje produkci o 200 tis barelů na 9,7 mil b/d nicméně trh již tuto informaci do cen zahrnul poté co prosákla z londýnského velvyslancetví ve čtvrtek večer. Zatímco OPEC obviňuje z rotoucích cen spekulanty spotřebitelé požadují pumpovat více ropy. Ceny rovněž podporují další útoky ozbrojenců na zahraniční producenty v Nigérii.

Odpoledne zdražoval přední futures americké lehká ropy o $1,19 na 136,55 za barel když brzy ráno vystoupal o dolar výš. Barel severomořské ropy Brent se obchodoval za $136,11 nárůstem o $1,25.

Podle analytiků nedali Saúdové trhu dostatečný podnět k obratu trendu. Ropný trh je prý dokonce méně transparentnější než byl v pátek před konferencí. O víkendu znovu zaútočili ozbrojenci na ropovod patřící americké Chevron v Nigérii což způsobilo výpadek produkce okolo 120 tis b/d. V pátek oznámil Shell že nesplní červnové a červencové kontrakty z důvodu vyšší moci. Ropu žene vzhůru stále slabý dolar a obrovská poptávka Číny, Indie a zemí Středního východu.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.