Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Ceny ropy padají v reakci na současný geopolitický vývoj

07.08.2019 | 16:27 0 Komentářů

Za obavami ohledně dostatečně vysoké poptávky po ropě stojí současné geopolitické napětí, které dopadá na výhled vývoje předních světových ekonomik a poptávky po ropě.

Ceny ropy během středeční seance prohlubují své ztráty v reakci na stále silnější obchodní tenze mezi Spojenými státy a Čínou, které dopadají na výhled globální ekonomiky a poptávky po energiích.

Ropa Brent oslabila o více než 10 % během posledního týdne po tom, co prezident Donald Trump uvedl, že by mohl uvalit dodatečná cla na čínský export ve výši 10 % na zboží v hodnotě 300 miliard dolarů a to s platností od prvního září.

Analytik ING uvedl, že trhem se prolíná stále větší nejistota kvůli současné podobě obchodních vyjednávání mezi dvěma předními světovými velmocemi.

Napětí na Blízkém východě zůstává vysoké po tom, co se Írán zmocnil několika tankerů v posledních týdnech v lokalitě Strait of Hormuz.

Analytik Commerzbank uvedl, že dle banky je situace na ropném trhu velmi vyhrocena. Poptávka není dostatečně nízká, aby opodstatnila současný vývoj cen. Zároveň banka předpokládá, že se ekonomikami neprolíná recese a poptávka po ropě by měla robustně růst.

Vývoj ceny ropy Brent během posledních tří dnů

Vývoj ceny ropy WTI během posledních tří dnů

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.