Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Ceny ropy opět klesají – Donald Trump tweetuje a IEA předpokládá dlouhodobě nižší poptávku

13.11.2018 | 12:45 0 Komentářů

Včera ropa zlomila medvědí trend, když po informaci o možném snížení nabídky ze strany OPEC začala opět navyšovat svoji cenu. Dnes po tweetu amerického prezidenta kritizující OPEC a prognóze IEA o větším snižování poptávky po ropě do roku 2040, než se čekalo, cena ropy opět klesá.

Včera po vyjádření saudského minstra energetiky o možném snížení dodávky ropy státního ropného gigantu Saudi Aramco o 500 000barelů/den trh s černým zlatem zlomil svůj medvědí trend a jeho cena povyrostla.

Dnes však ceny ropy opět klesají. Přispívají k tomu rovnou dva faktory. Americký prezident Donald Trump se včera na svém twitterovém vyjádřil k možnému snížení ropné nabídky v rámci OPEC negativně a doufajíc, že se tento scénář neuskuteční, protože vzhledem k potenciální nabídce by měly ceny ropy být reálně mnohem níže.

IEA dnes vydala svůj světový energetický výhled pro rok 2018, ve kterém předpokládá, že poptávka po ropě bude do roku 2040 klesat rychleji, než se dříve předpokládalo. Přispívá k tomu její očekávání, že elektromobily se budou těšit větší oblibě a možným pokrokům ve zvýšení efektivnosti ve využití paliv.

 

Ropa (GCLZ8, QMZ8) -2,07 % na 58,69 USD za barel.

 

Zdroj: The Financial Times, Reuters

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.