Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Ceny komodit nabraly směr sever

22.08.2008 | 11:42 0 Komentářů

Oslabující dolar a negativní makrodata americké ekonomiky obrátily trend cen komodit včetně ropy, zlata a obilí. Americký dolar oslabil vůči koši měn poté co přetrvávají obavy z přetrvávající úvěrové krize v USA. Hypoteční a investiční banky čekají další odpisy investic do rizikových hypoték, ekonomiku stále zpomaluje krize realit, útlum spotřeby poté co vysychají federální stimulační zdroje a vysoká nezaměstnanost. Klesá akciový trh a investoři se v době nejistoty zajišťují investicemi do komodit.

Oslabující dolar obvykle nabízí dobré investiční příležitosti. Na trhu s energiemi vyskočila cena ropy na Nymex o více jak 5 dolarů nad $121 za barel a v průběhu pěti dní cena vylétla o 10 dolarů. Rovněž ceny zemního plynu podražily o více jak 2%. Následovaly kovy, na burze Comex v New Yorku. Futures na zlato posiluje třetí den v řadě, stříbro a platina si připsaly 6%, měď 4%. Na obilninové burze CBOT v Chicagu vyskočily termínové futures kukuřice o 25centů na $6,20 za bušl, cena sóji vylétla o 47 centů na $13,41, pšenice o 4% na $8,97, rýže o 3% na $18,05.. Rostou ceny kakaa a cukru na burze Intercontinental Exchange.

Komoditní bublina částečně splaskla tím jak se dolar odrazil z rekordních minim až na půlroční maxima vůči euru. Negativní data eurozóny začínají doznívat a opět se ozývají potíže v USA. Přetrvávající problémy americké ekonomiky ve čtvrtek srazily dolar vůči koši měn o 1%. Pokud dolar opět zahájí sestupný trend lze čekat další příliv investic do komodit.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.