Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Ceny elektřiny v JAR nevyhnutelně porostou, AngloGold

21.03.2008 | 18:22 0 Komentářů

Pokud ceny elektřiny vyskočí v Jihoafrické republice o více jak 50 procent bude to pro zemi velký šok ačkoli poptávka na trhu několikrát převyšuje nabídku a tak musí nevyhnutelně podražit, uvedl ve středu mluvčí společnosti AngolGold Ashnanti Ltd, Alan Fine. Energetický úřad Jihoafrické republiky (NERSA) v úterý uvedl že státní monopol Escom Holding požádal o navýšení cen elektřiny pro letošní rok o 53% z jichž schváleného navýšení o 14,2%. Escom jež zajišťuje 95% celkových dodávek elektřiny v JAR požaduje zvýšení cen za dodávky elektřiny protože mu rostou vstupy za dodávky uhlí a musí ve velmi krátkém časovém horizontu postavit nové zdroje aby pokryl rostoucí poptávku důlního průmyslu. NERSA by měl posoudit žádost do dvou měsíců. Jihoafrická vláda pravděpodobně nepodpoří takovýto skokový nárůst cen elektřiny.

Největší producent zlata v JAR AngloGold operující v deseti zemích na čtyřech kontinentech podpořil žádost Escomu, doporučil NERSA cenový nárůst cen elektrické energie o 18% a akceptuje toto zvýšení s ohledem na nedostatek zdrojů a přetrvávající energetickou krizi. JAR je po Číně druhý největší producent zlata a top producent platiny na světě. Celková důlní produkce vloni zpomalila o 0,2% z toho těžba zlata o 6,5%.

Nedostatek energií pro důlní společnosti a výhled ostrého poklesu platiny na straně nabídky způsobil raketový růst cen. Od konce ledna bílý kov nepřetržitě zdolával jeden rekord za druhým a jeho cena stoupla o více jak 40% z $1600 na $2300. Cenové rally začalo poté co státní energetický Escom způsobil pětidenní uzavření dolů poté co upozornil že nemůže garantovat dodávky elektrické energie a požádal aby důlní společnosti omezily spotřebu o 10%. Současně prodloužil energetickou nouzi a přechodné období až do roku 2012. Z kraje března došlo k obratu býčího trendu a cena platiny klesla o 22% na $1850 za trojskou unci.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.