Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Ceny benzínu překonávají v USA další rekord

31.03.2008 | 14:07 0 Komentářů

Ceny benzínů zdolaly 31.března v USA nové rekordní úrovně a někteří analytici se domnívají že porostou i nadále a budou kopírovat ceny ropy. To je nepříznivá zpráva pro podniky a domácnosti. Podle AAA stoupla dnes průměrná cena běžného benzínu v USA o 0,1centu na $3,287 za galon. Ve stejném období před rokem dosahoval průměr $2,673, před měsícem $3,165.

Cenová křivka jde od února strmě nahoru. Ekonomové upozorňují že motoristé mohou platit již brzy na jaře $3,40 až $3,80 za galon ještě před hlavní motoristickou sezónou. Poté v druhé polovině jara by měly začít klesat tím jak zpomalující ekonomika udeří na stranu poptávky.

Zhoršující se ekonomická makrodata, turbolence na finančním trhu a nedostupnost úvěrů pravděpodobně stáhne největší světovou ekonomiku v prvním pololetí do recese. Americká centrální banka pokračuje v agresivním cyklu snižování úrokové sazby a pumpuje likviditu do finančního systému. Vláda prosadila balíček daňových úlev pro podniky a domácnosti. Slabost ekonomiky a agresivní politika Fedu stáhla kurz dolaru na rekordní minima vůči euru a koši měn. To se částečně projevilo v přílivu spekulativních investic do ropy a její rekordní maxima nad $111 v půli března.

Vysoké ceny ropy vyvolávají vrásky rafineriím protože jim rostou ceny vstupů, stagnuje nebo klesá poptávka po benzínu a meziroční pokles ziskové marže. Tato situace je nijak nestimuluje aby vyráběly na sklad. Účinnost rafinerií v březnu klesá na mnohaletá minima. Podle analytiků Credit Suisse významně poklesly v posledních týdnech marže rafineriím a nelze čekat obrat ani na vrcholu sezóny což povede k nižšímu meziročnímu zisku sektoru. Nelze se ale obávat že by pokles marží vyvolal stagnaci sektoru jako v letech 1980 nebo 1990. Dlouhodobý pokles výkonu sektoru lze ale očekávat přinejmenším do konce této dekády.

Podle tabulky AAA dnes podražila i průměrná cena nafty o 0,3centy na $4,020 za galon. Rekord $4,037 za galon padl 23.března Cena E85 dnes stojí $2,724 oproti $2,583 před měsícem.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.