Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Ceny benzínu překonávají v USA další rekord

12.05.2008 | 16:51 0 Komentářů

Ceny benzínů zdolaly dnes 12.května v USA nové rekordní úrovně a někteří analytici se obávají že porostou i nadále. To je nepříznivá zpráva pro podniky a domácnosti. Podle AAA stoupla dnes průměrná cena běžného benzínu v USA o 1,1centu na $3,718 za galon. Před měsícem padl rekord na ceně $3,371 a ve stejném období před rokem dosahoval průměr $3,064 za galon..

Cenová křivka jde od února strmě nahoru. Ekonomové již v březnu upozorňovali že američtí motoristé mohou platit ještě před hlavní motoristickou sezónou $3,80 za galon.

Impuls pátečního rekordního růstu cen ropy vzešel po spekulaci o možné konfrontaci USA a Venezuely klíčového dodavatele ropy do Spojených Států. Venezuelský prezident Hugo Chavez podporuje revoluční síly rebelů v Kolubmii s cílem svrhnout vládu. Roste tak pravděpodobnost že USA uvalí sankce na Venezuelu.

Americká ropa WTI v pátek pokořila nový historický rekord $126,23 a uzavírala na $125,96 za barel. Ropu v pátek rovněž podporoval oslabující dolar, obavy nad stavem globální nabídky a geopolitické nejistoty zejména v Nigérii. Rostoucí spotřeba nafty ve světě a slabé zásoby v průmyslových zemí byl další z faktorů rally ropy. Ceny benzínů a destilátů kopírovaly strmý růst cen černého zlata.

Podle agentury AAA dnes podražila dnes i průměrná cena nafty o 3,1centu na nový rekord $4,361 za galon. Cena E85 dnes stojí $3,283 oproti $2,773 před měsícem.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.