Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Cenová válka členů kartelu OPEC na asijských trzích

12.01.2015 | 14:42 0 Komentářů

Ačkoliv se zdá, že Saudská Arábie a její spojenci v kartelu OPEC drží při sobě, tak na asijských trzích může brzy vypuknout cenová válka za udržení tržního podílu.

Ceny ropy se již dostaly pod hranici 50 dolarů a stále nemohou najít své dno. Nízká cena ropy je jedním z důvodů, proč producenti chtějí svůj tržní podíl udržet. Aktuálně ropa rozšiřuje své ztráty, zvlášť po vydání nové predikce cen od Goldman Sachs. Analytici investiční banky odhadují, že ropa v příštích třech měsících ropa WTI bude stát 41 dolarů a ropa Brent 42.

Minulý týden se Spojené Arabské Emiráty připojily ke Kuvajtu a Iráku v otázce stanovení cen ropy pro asijské trhy. Konkrétně se jedná o ceny, které budou nižší než ceny nabízející Saudskou Arábií. Nabízené slevy asijským zákazníkům naznačují, že začíná cenová válka o tržní podíl i v samotném kartelu OPEC. Připomeňme, že začátkem prosince Írán predikoval cenu ropy na úrovni 40 dolarů, pokud se jednotliví členové OPEC zapojí do cenové války mezi sebou. Saudská Arábie na měsíc únor mírně zvýšila ceny pro asijské zákazníky oproti lednu, nicméně se pochopitelně stále  jedná o stále nižší ceny než v minulém roce.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.