Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Cena sóji se propadla na nejnižší úrovně od roku 2008 kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou

12.07.2018 | 10:14 0 Komentářů

Cena sóji se propadla na nejnižší úrovně od roku 2008 kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou. Zároveň se očekává velmi silná sklizeň.

Cena sóji je nejníže od finanční krize kvůli obchodním tenzím mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident v úterý požádal svou administrativu, aby přišla s cly, kterým by zatížila zboží, jehož roční čínský export do USA dosahuje 200 mld. USD.

Čína již dříve uvedla, že protiopatření bude směřovat na americkou sóju, jelikož patří mezi největší světové zákazníky amerických farmářů (Čína je největší světový importér sóji a odkupuje třetinu americké produkce). To se projevilo již na vyšších čínských nákupech sóji od jiných světových producentů – např. od Brazílie a Argentiny.

Cena sóji od roku 2000

Cena sóji od roku 2000

Cenám nepřispívá ani nabídka –  na začátku července americké ministerstvo zemědělství oznámilo, že 71 % osetých ploch je ve výborné kondici. To je vyšší hodnota oproti loňskému roku, kdy američtí farmáři dosáhli rekordní produkce.

I přes 1% meziroční pokles oseté plochy tak mají Spojené státy nakročeno novému maximu a rekordní jsou také zásoby, které v červnu činily 1,22 mld. bušlů, meziročně o 26 % více.

Sóju můžete obchodovat např. prostřednictvím futures kontraktů v e-brokeru.

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.