Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Cena ropy WTI po zásobách roste

29.04.2015 | 16:56 0 Komentářů

V 16:30 americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil týdenní odhady zásob ropy, produkce a jiné informace potřebné pro obchodování s ropou.

Celkové zásoby surové ropy se v týdnu končícím 24. dubna zvýšily o 1,9 mil. barelů na 490,9 mil. barelů.
Důležitější informace nicméně se týká zásob v ropném uzlu Cushingu, kde se zásoby snížily o 514 tis. na 61,68 mil. barelů. V březnu se hojně diskutovalo, co by se stalo s cenou ropy, kdyby se zásobníky v Cushingu (kde je fyzické vypořádání futures kontraktů WTI) naplnily. Pracovní kapacita se odhaduje na přibližně 71 mil. barelů. Dnes EIA zveřejnil první pokles zásob od konce listopadu minulého roku. Nicméně je možné, že v květnu se zásobníky budou opět naplňovat, protože budou vypnuté některé ropovody přepravující ropu z Texasu do oblasti Mexického zálivu, tím se zvýší tok ropy přes Cushing.

Importy ropy se snížily o 319 tis. na 7,4 mil. barelů denně.

Produkce ropy se zvýšila o 7 tisíc barelů denně, nicméně tento údaj je třeba brát s rezervou. Naprostá většina produkce ropy totiž vychází z měsíčních odhadů, přičemž růst produkce ropy o 7 tis. v tomto týdnu je zapříčiněn pouze růstem produkce na Aljašce. Produkce ropy z břidlic bude podle EIA v květnu klesat . Měsíční odhady jsou k dispozici zde (v odkazu je produkce z oblastí, kde se těží z břidlic i konvenční těžbou, týká se to hlavně státu Texas) které jsou aktualizované v polovině měsíce. Přesnější měsíční zprávy o produkci ropy jsou zpožděné o 2 měsíce. Dnes by měla vyjít zpráva o produkci ropy v USA za měsíc únor. Přičemž je pravděpodobné, že produkce ropy v USA již klesala od začátku roku, ale EIA zveřejňovala do konce března růst produkce ropy, protože ta vychází právě z měsíčních odhadů.

Cena ropy WTI aktuálně roste o 1,63 % na 58 dolarů.

Zdroj: EIA

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.