Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Cena ropy Brent dosáhla nového maxima tohoto roku

21.01.2019 | 10:59 0 Komentářů

Cena ropy Brent se po Novém roce zotavila a v této chvíli se obchoduje přibližně za 62 Amerických dolarů za barel. Celosvětovou poptávkou hýbou obchodní války mezi USA a Čínou a stabilitě ropy nepřidává ani zvýšená nabídka ze strany Spojených států.

Graf ročního vývoje ceny ropy Brent

Zdroj: [Bloomberg]

S kolapsem cen ropy ve čtvrtém kvartálu minulého roku obchodníci zpochybnili efektivitu snižování její nabídky, vedené Saudskou Arábii a Ruskem, zatímco nabídka ze strany USA narůstá a nejistota na globální úrovni z důvodů obchodních válek mezi USA a Čínou se projevila na celosvětové poptávce.

Cena ropy Brent crude se od minulého roku zotavila, ale negativní okolnosti se přenesly do tohoto roku a její cena se momentálně pohybuje na přibližně 60 USD za barel. Nicméně obchodníci by neměli zapomínat, že volatilní produkce ze zemí OPECU jako je Írán, Libye, Nigérie nebo Venezuela může cenu ropy snadno obrátit druhým směrem.

Obchodníci také bedlivě sledují vývoj amerických sankcí vůči íránskému „ropnému“ sektoru, které například snížily vývoz od loňského jara o 60 % na přibližně 1,1 milionu barelů denně.

Zdroj: The Financial Times

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.