Čtvrtek 21. října. Svátek má Brigita.

Caterpillar sice reportoval solidní výsledky za 1Q, nedokázal však rozptýlit obavy z vývoje v Číně

24.04.2019 | 16:17 0 Komentářů

Caterpillar sice reportoval solidní výsledky za 1Q, nedokázal však rozptýlit obavy z vývoje v Číně. Akcie tak po reportu oslabují.

Výsledky společnosti Caterpillar (CAT) za 1Q 2019
  1Q 2019 *Konsensus 1Q 2019 1Q 2018
Tržby (mld. USD) 13,47 13,40 12,86
Čistý zisk (mld. USD) 1,88 1,67
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) 2,94 2,85 2,82

*Konsensus Bloomberg

Solidní výsledky, akcie však v návaznosti na obavy z vývoje v Číně klesají

Americký výrobce těžké techniky, společnost Caterpillar, reportoval dnes před otevřením trhu čísla za první kvartál fiskálního roku 2019. Firma předčila odhady analytiků, a navíc zvýšila výhled pro celý fiskální rok, kdy jí pomáhá robustní poptávka v těžebním a stavitelském sektoru. Poptávka po nových zařízeních tak v Severní Americe tahala čísla za první čtvrtletí nad odhady trhu. Firmě se však nepodařilo rozptýlit obavy z vývoje v Asii, zejména v Číně. Akcie tak po výsledcích oslabují.

Celkové tržby v meziroční komparaci vzrostly o 5 % a předčily tak konsensus analytiků oslovených společností Refinitiv. Ziskovost na akcii v očištěné formě taktéž dokázala předčít odhady analytiků. Finanční ředitel společnosti Andrew Bonfield upozorňoval na negativní efekty zavádění tarifních opatření a vyšších nákladů na železo do výše hrubé marže, avšak v průběhu roku firma očekává zvýšení cen, což by mělo pomoci udržet marži stabilní. Negativně do ziskovosti působil také silný dolar, zejména na páru s eurem. Celkově však Bonfield hodnotí první čtvrtletí pozitivně.

Vývoj stavitelského trhu v USA i v Číně

Stavební trh na území Severní Ameriky podle finančního ředitele zůstává velmi silný a Bonfield neočekává žádnou výraznou změnu tohoto vývoje na území USA.

V Číně by posléze podle Bonfielda společnost měl čekat lepší stav stavebního trhu, než tomu bylo v roce 2018. Caterpillar však podle Bonfielda ztratí část tamního trhu v návaznosti na agresivní cenové války mezi konkurenčními společnostmi. Celkové tržby tak budou podle projekce meziročně v Číně stagnovat. Společnosti se tak zcela nepovedlo rozptýlit obavy z dopadů zpomalování tempa ekonomického růstu v Číně a z tamního vysoce konkurenčního prostředí spojeného se snahou konkurentů získat větší podíl na trhu přes snižování cen.

Zvýšení výhledu

Spolu s kvartálními čísly firma také navýšila výhled, když celoročně projektuje ziskovot na akcii v rozmezí 12,06 až 13,06 dolarů (31 centy by měly přispět daňové úpravy).

Kompletní výsledky jsou k dispozici zde.

Akcie oslabují o 3,61 %.

 

Zdroj: Bloomberg; The Financial Times; Caterpillar

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.