Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Canadian Pacific usiluje o fúzi se železnicí Kansas City Southern, plánuje propojit Kanadu s Mexikem

22.03.2021 | 13:35 0 Komentářů

Kanadská železniční společnost Canadian Pacific Railway oznámila záměr sfúzovat se společností Kansas City Southern v transakci za 29 mld. USD, která by v rámci jedné společnosti propojila železniční síť Spojených států amerických, Kanady a Mexika.

 

Kanadská společnost Canadian Pacific Railway oznámila, že dosáhla dohodu o spojení se společností Kansas City Southern v hodnotě 29 mld. USD (včetně převzetí dluhu KCS v objemu 3,8 mld. USD).

Akcionáři KCS obdrží 0,489 akcií Canadian Paficic Railway a 90 USD v hotovosti. Navrhovaná kompenzace v hodnotě 275 USD je o 23 % vyšší oproti páteční závěrečné ceně akcií KCS. Akcionáři KCS získají 25% podíl ve společném podniku, který ponese jméno Canadian Pacific Kansas City.

Společnosti očekávají, že transakce povede k navýšení očištěného zisku v prvním roce po dokončení. CP očekává, že její zadlužení po transakci vzroste na 20,2 mld. USD, přibližně 4násobek hrubého provozního zisku EBITDA, a že se na svůj cíl 2,5násobku dostane přibližně za 36 měsíců po dokončení.

Transakci musí schválit akcionáři a americký úřad STB, jehož šetření by mělo skončit v polovině roku 2022.

Fúze by spojila dva nejmenší ze sedmi hlavních severoamerických železnic, uvádí deník The Wall Street Journal. Nový podnik by měl přibližně 8,7 mld. USD v ročních tržbách a zaměstnával téměř 20 tis. lidí.

Železniční sítě obou společností se protínají jen v jednom bodě - Kansas City, analytici tak věří v souhlas regulátorů

Železniční sítě obou společností se protínají jen v jednom bodě – Kansas City, analytici tak věří v souhlas regulátorů

Akcie Canadian Pacific Railway se pod tickerem CP obchodují také na newyorské burze, kde v předburzovní fázi ztrácí o 2 % na 370,5 USD. Akcie Kansas City Southern (KSU) rostou o 17 % na 261,5 USD.

Zdroj: Canadian Pacific Railway, The WSJ, Bloomberg

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.