Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Bývalý tajemník říká, že na britském ministerstvu financí rezonuje změna režimu centrální banky

01.06.2020 | 13:28 0 Komentářů

Bývalý obchodní tajemník britského ministerstva financí říká, že na jeho bývalém působišti rezonuje potenciální změna režimu pro Bank of England, a to ze současného cílování inflace na cílování nominálního produktu.

Někteří lidé na ministerstvu financí uvažují, zda by nebyla vhodná změna režimu, naznačuje bývalý tajemník

Lidé na britském ministerstvu financí pravděpodobně zvažují, zda v současné situaci nepřistoupit ke změně měnově-politického režimu Bank of England (BoE) ze současného inflačního cílování na cílování nominálního HDP. Alespoň to tvrdí bývalý obchodní tajemník britského ministerstva financí Lord Jim O’Neill. On sám se dle jeho prohlášení jeví jako zastánce cílování nominálního HDP. „Myslím, že současné prostředí je nakloněné tomu, aby centrální banky začaly o této změmě uvažovat.“

Podle něho by změna režimu samozřejmě automaticky negarantovala rychlé oživené ve tvaru V, avšak zvýšila by pravděpodobnost takového vývoje. „Tuším, že na ministerstvu financí jsou někteří lidé, kteří o tomto pravděpodobně uvažují,“ dodal s notnou dávkou mlžení bývalý tajemník. O mj. bývalém hlavním ekonomovi Goldman Sachs, kde se postaral o zprofanování výrazu BRICS, je známo, že zůstal v dobrém kontaktu se současnými vládními představiteli a lidmi kolem nich.

Hrozba setrvalého podstřelování inflačního cíle

O’Neill zároveň připustil, že na druhou stranu je na ministerstvu také mnoho lidí, které mají z podobných návrhů obavy, když se opírají o úspěšnost současného režimu. Podle bývalého obchodbního tajemníka je však současná situace oproti minulosti odlišná, když hrozí perzistentní podstřelování inflačního cíle spojené s pomalejším oživením ekonomiky. Upozornil také na minulou dekádu, kdy jsme u mnoha vyspělých ekonomik po krizi byli svědkem právě takového vývoje.

Již dříve se o cílování nominálního HDP vyjadřoval bývalý guvernér BoE

Již v minulosti téma možné změny režimu ve směru cílování nominálního HDP nadhodil bývalý guvernérů BoE Mark Carney, a to krátce předtím, než v roce 2013 usedl do řídící funkce centrální banky. Následné přehodnocování vhodnosti současného mandátu ze strany ministerstva však takové úvahy odmítlo (více zde).

Tempo růstu, či level?

Na závěr doplňme, že Jim O’Neill nesdělil, zda hovořil o režimu cílování nominálního produktu v tempu růstu či v úrovni (resp. target path). Právě druhá možnost se v souvislosti s nízkou úrovní rovnovážných úrokových sazeb a tudíž vyšší pravděpodobností provádění měnové politiky blízko dolního omezení nominálních úrokových sazeb zmiňuje častěji.

Ještě frekventovanější jsou však v akademickém (a nutno říci, že díky Fedu již i ve světě centrálních bank) prostředí režimy cílování cenové hladiny (viz např. zde), a z praktického hlediska pak zejména cílování průměrné inflace (tzv. average inflation targeting).

 

Zdroj: The Independent

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.