Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Byl zveřejněn finální kompozitní PMI za eurozónu a Německo

Dnes byl zveřejněn finální kompozitní PMI za eurozónu a Německo. V případě Německa byl potvrzen původní předběžný odhad 52,6 bodu, pro eurozónu byla hodnota o desetinu zlepšena na 52,2 bodu. Současně byly publikovány i ukazatele PMI za sektor služeb, který si zejména v Německu vede velmi dobře. Právě dobrá kondice terciálního sektoru vyvažuje neslavné výsledky z průmyslu. Německý průmyslový PMI se v posledních několika měsících pohybuje poblíž 45 bodů, tedy hluboko v pásmu recese, evropský ukazatel je jen mírně výš. Podobně jako v případě tuzemské ekonomiky se rekordně nízká úroveň nezaměstnanosti v eurozóně a solidní růst mezd projevují vyššími útratami za služby. A právě tento sektor by měl zachránit úroveň ekonomického výstupu ve druhém čtvrtletí aspoň v mírně kladných hodnotách.

Evropští lídři se včera konečně po pěti týdnech vyjednávání shodli na obsazení klíčových pozic v EU. Prezidentkou Evropské komise by se po odcházejícím Jean-Claude Junckerovi měla stát německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Pokud německou političku ve funkci potvrdí Evropský parlament, stane se vůbec první ženou v čele vlivného unijního úřadu. Leyenová je považována za stoupenkyni evropské integrace, podle ní by měly vzniknout „spojené státy evropské“ v duchu federálních států jako Švýcarsko nebo Německo. Obsazení pozice v čele Evropské komise pak znamenalo, že do čela ECB se postaví francouzský zástupce. Na post guvernéra Evropské centrální banky tak byla překvapivě navržena Christine Lagarde, současná generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu. I její jmenování však musí ještě schválit evropský parlament. Lagardeová za sebou nemá kariéru centrální bankéřky, podobně jako její předchůdci, avšak je schopná politička a vyjednávačka. Očekáváme proto, že v otázkách měnové politiky, dojde ke změně stylu nikoli obsahu. Ch. Lagardeová patří mezi zastánce nekonvenčních měnových nástrojů. Vzhledem k tomu, že je politička, bude se muset více spoléhat na názory ekonomických odborníků ECB. Předpokládáme tak, že hlavní ekonom P. R. Lane bude hrát v otázkách nastavení měnové politiky klíčovou roli.

Kurzový vývoj je stabilní, koruna se v posledních dvou dnech drží poblíž úrovně 25,45 EUR/CZK. Rovněž vývoj kurzu EUR/USD se chová podobně, včera i dnes se kurz pohyboval převážně těsně pod hladinou 1,13.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.