Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Bulharská vláda již nechce získat podíl v tamních aktivech ČEZ (+komentář analytika)

03.04.2018 | 14:41 0 Komentářů

Bulharská vláda si rozmyslela svůj předchozí záměr získat podíl v bulharských aktivech ČEZ. Dnes to řekl tamní ministr financí.

Bulharská vláda si rozmyslela svůj předchozí záměr získat podíl v bulharských aktivech, které prodává ČEZ společnosti Inercom. V parlamentu dnes na toto téma hovoří tamní ministr financí Goranov.

„Že bulharská vláda zřejmě již nebude mít zájem zasahovat do již uzavřeného obchodu o prodeji aktiv mezi ČEZem a společností Inercom by mělo celkově zklidnit situaci a vnímáme to pozitivně,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

„ČEZ uzavřel smlouvu o prodeji bulharských aktiv s Inercomem na konci letošního února. Transakce ještě podléhá schválení ze strany bulharského antimonopolního úřadu. Cílem ČEZu je dotáhnout prodej během letošního roku. Cena doposud nebyla oficiálně sdělena. Média spekulovala o ceně 8,1 mld. Kč. Management na tiskové konferenci k výsledkům za rok 2017 sdělil, že je výrazně vyšší. ČEZ pouze ve své prezentaci uvedl, že prodej bulharských aktiv sníží čistý dluh společnosti o 9,9 mld. Kč. To by dle našeho názoru indikovalo cenu spíše blíže 9 mld. Kč. Již dříve jsme hodnotili cenu v rozmezí 8 – 9 mld. Kč jako adekvátní vzhledem k provozní ziskovosti tamních aktiv pohybující se kolem úrovně 1,4 mld. Kč ročně (loni činila EBITDA těchto aktiv 1,9 mld. Kč, nicméně 0,5 mld. Kč byl mimořádný příjem plynoucí z mimosoudní dohody o narovnání s bulharskou státní firmou NEK). Cena blíže 9 mld. Kč by odpovídala 6 – 7x násobku EBITDA, což bychom hodnotili jako velmi solidní úroveň“ doplnil Raška.

ČEZ dnes na pražské burze stagnuje na 514 Kč za akcii.

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.