Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Bude zpomalení těžby ropy ve Venezuele v souhře s protiíránskými sankcemi znamenat vyšší cenu?

13.09.2018 | 11:23 0 Komentářů

Mezinárodní energetická agentura (IEA) varuje ve svém měsíčním reportu před možným scénařem, kdy nastalý útlum v těžbě ropy může implikovat nárůst její ceny.

Za zpomalením těžby surové ropy vidí agentura především přirozený útlum v oblasti Venezuely a americké sankce uvalené na íránský export. Od května, kdy partneři USA dodržují tato omezení, jeho vývoz poklesnul bezmála o 500 000 barelů za den.

IEA vidí příležitost vyrovnat převis poptávky nad nabídkou z přebytečné produkce zemí sdružených pod OPEC, kterou odhaduje na 2,7 mil. barelů/den. Právě těžba této organizace dle posledních dat v srpnu vzrostla na 9-ti měsíční maximum (32,6 mil. barelů/den) oproti mírnému nárůstu ostatních producentů.

Klíčovým determinantem, zda poroste cena surové ropy z důvodu útlumu dovozu ropy a zpomalení její těžby, však podle agentury zůstává, zda se podaří včas a dostatečně pokrýt nastalý výpadek v dovážené ropě, stejně tak i otázka kvality dodatečného importu od Organizace zemí vyvážejících ropu. Další otazníky pak nalézá u současných mezinárodních vztahů a poptávky rozvíjejících se ekonomik.

https://www.fio.cz/docs/web_pics/oil_platfrom2.JPG

Zdroj: WikiCommons, autor: www.Dragonoil.com

Zdroj: Financial Times

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.