Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Britský parlament nestihne do 31. října hlasovat o upravené dohodě

23.10.2019 | 09:32 0 Komentářů

Včera se další směřování Velké Británie na cestě z Evropské unie opět zkomplikovalo. Dolní komora britského parlamentu totiž vyslovila nadpoloviční podporu nad projednáním schvalovacího procesu upravené dohody o brexitu, nicméně Sněmovnou reprezentantů již neprošel dodatečný návrh na projednávání zákonu ve zrychlené proceduře tak, aby se její případné schválení stihlo ještě před oficiálním termínem odchodu stanoveném k 31. říjnu. Další směřování brexitu nyní spočívá v rukou evropských vrcholných politiků, kteří do 31. října buď schválí další odklad anebo se uskuteční k tomuto datu tzv. „divoký“ brexit. Britský premiér avizoval, že pokud dojde k posunutí termínu brexitu, tak hodlá tlačit na vyvolání předčasných voleb do dolní komory parlamentu.

Včera se další směřování Velké Británie na cestě z Evropské unie opět zkomplikovalo. Dolní komora britského parlamentu totiž vyslovila nadpoloviční podporu nad projednáním schvalovacího procesu upravené dohody o brexitu, nicméně Sněmovnou reprezentantů již neprošel dodatečný návrh na projednávání zákonu ve zrychlené proceduře tak, aby se její případné schválení stihlo ještě před oficiálním termínem odchodu stanoveném k 31. říjnu.

Premiér Irské republiky Leo Varadkar vyzdvihnul na včerejším hlasování to, že minimálně projednání dohody nalezlo dostatečnou podporu z řad britských zákonodárců. Pro se totiž vyslovilo 329 členů parlamentu, proti jich pak hlasovalo na 299.

Neschválení zrychleného projednání upravené dohody, k čemuž se připojila i DUP, strana doposud podporující vládu konzervativců a zajišťující jim nadpoloviční většinu, však fakticky znamená, že ji britský parlament nestihne do posledního říjnového dne schválit. Druhý návrh neprošel o pouhých 14 hlasů.

Boris Johnson samozřejmě tyto kroky svých kolegů v zákonodárném sboru ostře kritizoval a upozornil na to, že jeho vláda musí za těchto okolností ještě zrychlit s přípravami na odchod z unijního celku bez řádně vyjednané a schválené dohody.

Další směřování brexitu nyní spočívá v rukou evropských vrcholných politiků, kteří do 31. října buď schválí další odklad anebo se uskuteční k tomuto datu tzv. „divoký“ brexit. Případný odklad musí jednoznačně schválit všichni představitelé výkonné moci států EU28. Vůči dalšímu posouvání termínu se již v minulosti vyslovil kriticky například francouzský prezident Emannuel Macron. Předseda Evropské komise Donald Tusk již vyzval všechny státy EU, aby podpořily další odložení brexitu.

Britský premiér avizoval, že pokud dojde k posunutí termínu brexitu, tak hodlá tlačit na vyvolání předčasných voleb do dolní komory parlamentu. Předčasné volby však ještě nedávno odmítnula hlavní opoziční strana labouristů. V případě hlasování o předčasných volbách je zapotřebí, aby se pro jejich vypsání vyslovily alespoň 2/3 poslanců v případě vládního návrhu anebo více jak ½ v případě návrhu z opozičních řad.

 

 

Zdroj: BBC,CNBC, Česká televize

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.