Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Britskou premiérku to nejtěžší teprve čeká: Prosadit dohodu o brexitu v britském parlamentu

27.11.2018 | 17:01 0 Komentářů

Dohoda o brexitu, kterou premiérka Mayová a evropští zástupci vyjednávali téměř dva roky a která byla odhlasována v Evropském parlamentu bez větších problémů, nyní musí být schválena britským parlamentem. Ovšem šance, že bude návrh přijat, je malá, neboť mnoho členů konzervativní strany a většina labouristů již dali najevo, že budou hlasovat proti.

Ve snaze zvýšit šance na prosazení dojednané dohody britská vláda zahájila kampaň s cílem přesvědčit britskou veřejnost o tom, že dojednaná dohoda je ta nejlepší možná, což by nakonec mohlo vyvinout tlak a donutit některé zákonodárce přiklonit se na stranu dohody.

Podle průzkumů veřejného mínění by až 60 % Britů upřednostnilo tuto dohodu před možností chaotického odchodu bez dohody.

Vedle toho se kabinet premiérky Mayové také zaměřil přímo na zákonodárce mimo konzervativní stranu, když pozval labouristy na společný briefing.

Britský parlament by měl o dohodě jednat 11. prosince. Pokud bude dohoda odmítnuta, bude mít premiérka 21 dnů na rozmyšlenou, co dál. Případný prostor pro úpravy dohody je ale podle všeho velmi omezený. Evropští zástupci další výrazné změny odmítají.

Zdroj: Wall Street Journal

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.