Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Britské sazby na 1,50%. Další snižování bude následovat

08.01.2009 | 14:58 0 Komentářů

Bank of England dnes naplnila většinová očekávání analytiků a snížila úrokové sazby o půl procentního bodu na 1,50%, tedy nejníže ve více než třísetleté historii centrálního bankovnictví ve Velké Británii. Agresivní snižování sazeb, které ještě v říjnu minulého roku dosahovaly 5%, je odpovědí banky na rapidně se zhoršující výhled pro britskou ekonomiku, která se bude muset v nadcházejícím roce potýkat s hlubokou kontrakcí HDP. V doprovodném komentáři, který BoE zveřejnila krátce po rozhodnutí pak upozornila na prudce klesající spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru, která napovídá tomu, že především první polovina tohoto roku bude pro britskou ekonomiku obzvláště složitá, když ta se bude muset vyrovnat především s klesající domácí poptávkou, zatímco slábnoucí zahraniční poptávku částečně může tlumit slabá libra. Propad v posledních měsících podle BoE zaznamenaly také investice, když se nadále zhoršuje přístup k úvěrům jak pro podnikatele, tak pro domácnosti. Cenová hladina, která podle CPI v listopadu dosahovala meziročního růstu 4,1%, by pak měla nadále klesat, přičemž jak banka zdůraznila, stále existuje vysoké riziko, že díky snížení cen energií a nižšímu DPH klesne meziroční růst cen spotřebitelského koše pod cílenou hranici 2%. Právě tento fakt tak přispěl k tomu, že Bank of England dnes přidala další půl procentní redukci úrokových sazeb a jak lze číst mezi řádky dnešního komentáře, sazby téměř jistě zatím nedosáhly svého dna. Další uvolňování měnové politiky tak můžeme očekávat i do nadcházejících měsíců, když by podle našich odhadů měly britské sazby na přelomu prvního a druhého čtvrtletí klesnout pod hranici jednoho procenta.

Další náznaky toho, jakým směrem se bude ubírat postoj Bank of England můžeme očekávat v únoru, kdy banka zveřejní čtvrtletní inflační report a kdy ji čeká podrobná diskuse nad tím, zda-li začít s kvantitativním uvolňování, ke kterému se již v minulém roce uvolil například americký Fed. Sazby přibližující se nule totiž ubírají centrální bance manévrovací prostor při využívání “tradičních nástrojů“ měnové politiky a ta by se tak ve snaze nadále stimulovat banky k většímu úvěrování musela uchýlit k tiskařskému stroji a navyšování měnové báze pomocí série odkupů ať už vládních dluhopisů, či jiných cenných papírů.

Britská libra na dnešní rozhodnutí reagovala pozitivně a pokračovala v růstu na všech nejvíce obchodovaných párech, když se k dolaru prodávala ve 13:40 na ceně 1,5243 GBP/USD, zatímco k euru zpevnila na 0,8925 EUR/GBP.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.