Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Britské banky navazují na páteční propad; Deutsche Bank očekává obnovení QE ve Velké Británii

27.06.2016 | 12:34 0 Komentářů

Akcie britských bank jsou opět pod silným tlakem, když navazují na páteční největší pokles od finanční krize v roce 2008.

Následující obrázek ukazuje procentuální změnu od referenda a dnes.

Banka Royal Bank of Scotland (RBS) za dva dny klesla o 31 %, zatímco Barclays odepsala 27 %. Obchodování s akciemi těchto bank bylo po otevření trhů na pět minut pozastaveno kvůli volatilitě.

S poklesem cen akcií investoři preferují bezpečné přístavy jako zlato nebo vládní dluhopisy. Výnos 10letého britského dluhopisu se poprvé v historii propadl pod 1 %, jak ukazuje následující graf.  

 

Cena dluhopisů roste (klesá výnos) navzdory varování, že by Velká Británie mohla obdržet snížení kreditního ratingu kvůli nejistému ekonomickému výhledu. Britské dluhopisy zůstávají podle některých analytiků a komentátorů nadále bezpečným přístavem. Někteří ekonomové nicméně namítají, že důvodem nízkých výnosů může být očekávání snížení úrokových sazeb Bank of England a obnovení kvantitativního uvolňování. Jedná se tedy o negativní zprávu pro penzijní fondy a pojišťovny, kterým nízké úrokové sazby nesvědčí.

Deutsche Bank dnes oznámila, že očekává snížení sazeb centrální bankou Bank of England o 0,25 p. b. v srpnu a v září další snížení o 0,15 p. b. spolu s obnovením kvantitativního uvolňování (QE) ve formě nákupů dluhopisů. Podle Deutsche Bank jsou britské banky v daleko lepší kondici než ve finanční krizi 2008. Úrovně kapitálu a kvalita je lepší, zatímco klíčové expozice jsou nižší. Deutsche Bank v hlavním scénáři počítá s monetárním uvolněním, což se projeví v nižších maržích a nižším růstu půjček. Volatilita u akcií britských bank může pokračovat i v příštích týdnech nebo měsících kvůli nejistému vývoji dividend a možnou změnou vedení.

Zdroj: Financial Times

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.