Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Britská libra zažívá nejlepší měsíc v této dekádě

31.10.2019 | 16:27 0 Komentářů

Uprostřed nejistot spojených s odchodem Británie z Evropské unie si britská libra připisuje zisky. Na páru s americkým dolarem je pro ni tento měsíc tím nejlepším od 10% posílení v roce 2009.

Vývoj kurzu britské libry vůči americkému dolaru od 1. května roku 2016; zdroj: Bloomberg

Britská libra v měsíci říjnu zažívá nejlepší vývoj během této dekády. Ta vůči americkému dolaru v tomto měsíci zatím posílila o více než 5,5 % a ukazuje tak nejlepší výkon po téměř 10% nárůstu v květnu roku 2009. V samotném srdci vývoje britské měny je tak samotný Brexit.

Původně chaotický Brexit bez dohody představoval pro libru přirozeně hlavní riziko, nicméně během posledních týdnů se vývoj razantně změnil a Británii nyní čekají předčasné volby po tom, co se vývoj Brexitu dostal do patové situace.

Během tohoto politicky rychle se měnícího měsíce posílila libra z původních 1,22USD až na 1,30USD, nicméně další vývoj je více komplikovaný v reakci na blížící se 12. prosinec, kdy se uskuteční volby.

Americká investiční banka Goldman Sachs ukončila své doporučení na spekulaci posilování libry a vyzvala k „taktickému ústupu“ v kontextu rostoucí politické nejistoty. Americká banka obnoví své doporučení na spekulaci posilování libry v případě, že volby dopadnou ve prospěch jasně stanoveného vývoje odchodu z EU.

Zdroj: The Financial Times

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.