Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

British American Tobacco zamýšlí fúzi s další tabákovou společností Reynolds American

21.10.2016 | 14:36 0 Komentářů

Tabáková společnost British American Tobacco zamýšlí odkoupit zbylé akcie Reynolds American a zfúzovat s ní. Celkem by za akcie dala 47 mld. USD. Jednalo by se o největší M&A transakci britské společnosti od červnového hlasování.

British American Tobacco nyní vlastní 42,18 % akcií společnosti Reynolds American, podíl drží od roku 2004.

Za jednu akcii nabízí 56,5 USD (24,13 USD v hotovosti a 0,5502 akcií BAT), o 20 % více oproti poslední závěrečné ceně. Včetně čistého zadlužení tedy společnost oceňuje na 16,3násobku EBITDA. V posledních letech se tabákové společnosti v rámci M&A prodávaly v průměru za 13,4násobek. Část transakce by společnost financovala hotovostí, zbytek úpisem nových bondů a otevřením nových úvěrových linek. Transakce by se měla projevit růstem zisku v prvním celém roce po dokončení.

Britská společnost BAT uvedla, že s managementem Reynolds American zatím nejednala (jako významný stávající akcionář musela nabídku ihned zveřejnit), a že bude o transakci usilovat pouze s jeho souhlasem. Správní rada Reynolds nabídku zváží.

Načasování transakce je překvapující, uvedl Guy Ellion ze společnosti Investec, strategické zdůvodnění však dává perfektní smysl, nasměřuje British American Tobacco směrem k hodnotnějšímu americkému trhu a povede ke konsolidaci silných značek.

Pokud transakce proběhne, zfúzovaná společnost by zřejmě předstihla Philip Morris International jako největší obchodovanou tabákovou společnost.

British American Tobacco se obchoduje primárně v Londýně, v USA se obchoduje pod tickerem BTI, kde si v předobchodní fázi připisuje 2,4 %. Akcie Reynolds American (RAI) v předobchodní fázi posilují o 21,4 % na 57,26 USD.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.