Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Británni hrozí třetí recese za čtyři roky

25.01.2013 | 11:20 0 Komentářů

Britský hrubý domácí produkt se v posledním kvartále 2012 podle předběžných údajů propadl o 0,3 procenta. Nedokázal tak navázat na úspěšný 3. kvartál, kdy ekonomika dosáhla 0,9 procentního růstu. Zpráva zasáhla hlavně konzervativní vládu David Camerona, který ještě včera obhajoval úsporné kroky svojí vlády, za které byl kritizován od Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Největší zásluhu na špatném výsledku HDP má 10,2 procentní propad v těžařském sektoru. Propad byl způsoben také špatnými výsledky průmyslové produkce, která mezikvartálně klesla o 1,8 procenta. Sektor služeb, který tvoří ¾ HDP v posledním kvartále stagnoval. Srovnání se třetím kvartálem není úplně přesné, protože tam britská ekonomika zažila růst hlavně díky olympijským hrám. Británii tak hrozí třetí recese za dobu čtyř let. Šéf centrální banky Velké Británie Mervyn King neočekává zázraky ani v tomto roce. Svým názorem podpořil MMF, který zhoršil předpověď růstu britské ekonomiky v roce 2013 z 1,1 procenta na 1 procento.

Měnový pár GBP/USD se drží v klesajícím kanále. Po dnešních špatných zprávách o HDP je možné, že se dočkáme pokračujícího výprodeje. Na 4hodinovém grafu se tvoří býčí divergence, která by mohla sterling poslat mírně nahoru k horní hranici kanálu.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.