Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Británie zlepšila svůj výhled na domácí ekonomiku, eurozóna zklamala

15.05.2013 | 14:30 0 Komentářů

Počet Britů žádajících o podporu v nezaměstnanosti překonal očekávání, když klesl o 7 300 v minulém měsíci. Dnešní výsledek naznačil, že ostrovní ekonomika pravděpodobně již našla své dno a začíná nová etapa. Dobrou náladu brzdí pouze měření ILO, které zjistilo, že přibylo 15 000 lidí bez práce a celkově má Británie 2,518 milionu nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti však klesla na 7,8 procenta, a tak dnešní data z trhu práce můžeme hodnotit pozitivně.

Britská centrální banka (BoE) dnes vydala svůj ekonomický výhled společně s inflačním reportem. Podle BoE čeká Británii ekonomická obnova, která proběhne v následujících třech letech. Vysoká inflace (2,8 procenta), která roste rychleji než domácí mzdy, by se do dvou let měla usadit na 2 procentech. Britové tak snížili odhad z předchozího reportu o 0,3 procenta. BoE dlouhodobě cílí na 2 procentní inflaci, proto ji také současná čísla nedovolila zvyšovat objem peněz pumpovaných do ekonomiky ze současných 375 miliard liber. Co však udělá se současnou politikou nově příchozí guvernér Mark Carney, je ve hvězdách, rozhodně se však pokusí urychlit růst ekonomické prosperity.

Hospodářská kontrakce byla v eurozóně v prvním čtvrtletí vyšší, než se očekávalo a hlouběji se tak ponořila do recese, což zvyšuje tlak na politické lídry, aby přistoupili k razantnějším řešením. V mezikvartálním srovnání se HDP 17 zemí platících eurem propadlo o 0,2 procenta. Původní odhady ekonomů přitom hovořily o 0,1 procentní ztrátě. Eurozóna tak pokračuje ve špatných výsledcích, protože poslední kvartál 2012 se propadl o 0,6 procenta. V meziročním srovnání prvních kvartálů bylo naměřeno 1 procentní zpomalení. Je tedy možné, že dojde na slova šéfa ECB Maria Draghiho, který je prý připraven k dalším odvážným krokům v podobě uvolňování monetární politiky.

EUR/GBP zůstává uvězněno ve formaci klesajícího klínu, jehož význam se projevil včera v odpoledních hodinách, kdy trh otestoval horní linii této formace a od té doby oslabuje. EUR/GBP má prostor k pokračování v současném medvědím trendu, až k supportu 0,84, kde by mohl narazit na větší odpor.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.