Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

BP spolu s dalšími společnostmi zkoumá novou metodu těžby v podmořské hloubce

18.09.2014 | 15:33 0 Komentářů

Ačkoliv BP může zaplatit až 50 mld. dolarů za nejhorší ropnou katastrofu na území USA, společnost usiluje o těžbu ropy z ještě větší hloubky, kde je extrémně nehostinné prostředí.

BP, Chevron a Royal Dutch Shell chtějí vyvinout novou generaci technologií pro ropné plošiny. Tím by se mohlo těžit v hloubce větší než 11 km, kde teploty dosahují až 200 stupňů Celsia a je extrémně vysoký tlak. Pro porovnání by tlak měl být tak vysoký jako, když dva sloni stojí na hrudi člověka.

Aby byla těžba úspěšná, bude nutné vybudovat ropné plošiny, které budou podstatně silnější a stabilnější. Rovněž se předpokládá, že v takové hloubce budou pracovat desítky let roboti ovládané lidmi na povrchu.

Podle vyjádření společností se při výzkumu klade velký důraz na bezpečnost. Bezpečnostní uzávěry, které slouží k zablokování ropného potrubí v případě hrozící exploze, se již nyní vyrábějí pevnější, větší a z širší oceli. Právě bezpečnostní uzávěr u vrtu společnosti BP v Mexickém zálivu selhal, kvůli němu vytékala ropa z ropné plošiny do moře po 12 týdnů.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.