Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Boeing Max v Evropě splnil bezpečnostní testy, koncem roku 2020 by mohl být opět v provozu

16.10.2020 | 14:46 0 Komentářů

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA)je spokojena s výsledky bezpečnostních testů Boeingu Max. Do konce roku 2020 by tak mohl být navrácen do evropské letecké dopravy. Do budoucna EASA požaduje po Boeingu další bezpečnostní vylepšení.

 

Boeing 737 Max se v Evropě vrátí do provozu

EASA vyjádřila spokojenost se změnami provedenými na letadle Boeing 737 Max. Změny uskutečnily dle agentury letadlo natolik bezpečné, že by se na oblohu evropského regionu mohlo vrátit do konce roku 2020. I přes fakt, že další požadované vylepšení letadla, které agentura po firmě Boeing požadovala, nebude dostupné ještě další dva roky.

„Naše analýzy ukazují, že toto je bezpečné, a dosažená úroveň bezpečnosti je pro nás dostatečná,“ vyjádřil se Patrick Ky, ředitel EASA. Agentura v září provedla testovací lety a nyní vyhotovuje závěrečné kontroly dokumentů před nařízením letové způsobilosti, které plánuje vydat příští měsíc. To bude následováno čtyřmi týdne veřejné konzultace.

EASA požaduje vylepšení v podobě syntetického senzoru

Vývoj syntetického senzoru, který EASA požaduje, bude trvat ještě 20 – 24 měsíců a bude povinnou součástí větší varianty Boeingu Max 10, která má debutovat v roce 2022. Společnost Boeing bude muset také tento senzor namontovat i ke starším verzím letadel.

Syntetický senzor by měl zabránit neštěstím, jaké se staly v minulých letech ve dvou leteckých haváriích, při nichž zemřelo celkem 346 lidí. Tento typ senzoru ulehčí práci pilotů v případě poruchy dvou mechanických senzorů, které určují, zda je letadlo vzhledem k proudícímu vzduchu namířeno nahoru či dolu. Právě porucha těchto senzorů zavinila již zmíněné havárie.

Právě porucha těchto senzorů zavinila již zmíněné havárie. V následku druhé nehody byla The Max, poslední verze Boeingu 737, stažena z letecké dopravy.

Akcie Boeing za tento rok ztratili k 15. 10. polovinu své hodnoty. Současně roste v předobchodní fázi o 5,16 % na 172,72 USD.

Vývoj akcií Boeing

Vývoj akcií Boeing

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.