Středa 28. října. Je Státní Svátek

Boeing jedná s Íránem o prodeji letadel

12.04.2016 | 12:15 0 Komentářů

Americký výrobce letadel Boeing jedná s Íránem o prodeji letadel. Jednání je jedno z nejvýznamnějších od zrušení mezinárodních sankcí, které byly zrušeny letos v lednu. Írán se snaží obnovit obchodní vztahy na mezinárodní úrovni, protože sankce poškozovaly íránskou ekonomiku.
Zatímco obnovení vztahů s evropskými společnostmi bylo poměrně rychlé, tak u amerických společností jsou stále znatelné překážky. Potenciální dohoda se společností Boeing je tak pro Írán důležitá z hlediska budoucích jednání s jinými americkými společnostmi.

Americká vláda umožnila společnosti Boeing jednat s íránskou protistranou, nicméně dodání letadel nebude možné bez dodatečného souhlasu. Některé sankce ze strany americké vlády nadále vůči Íránu přetrvávají a pro Írán prozatím není snadné s americkými společnostmi vyjednat obchody. Představitelé Íránu řekli, že chtějí koupit 400 nebo více nových letadel v průběhu následujících let. Některá letadla v Íránu jsou starší než 25 let.

Kromě společnosti Boeing se o obchod s Íránem zajímá i řada jiných společností. Například minulý měsíc navštívil Írán CEO ropné a plynové divize General Electric.

Konkurenční výrobce letadel Airbus v lednu vyjednal prodej 114 civilních letadel Íránu v hodnotě 27 mld. dolarů.

Zdroj: Wall Street Journal

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.