Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

BOE snižuje úrokové sazby o 50bps na 1,50pct

08.01.2009 | 15:05 0 Komentářů

Bank of England podle očekávání snížila hlavní úrokovou sazbu o 50 bázických bodů na 1,50% kvůli přetrvávající úvěrové krizi a hrozby dlouhodobé recese ostrovní ekonomiky. Centrální banka snížila sazby těsně před vánočními svátky o 100bps na 2,00% a počátkem listopadu o razantních 150 bázických bodů , úplně poprvé v historii. Od září kdy započal cyklus snižování změkčila BOE měnovou politiku o celé tři a půl procentní body.

Současná zápůjční sazba Velké Británie je nejnižší v historii od roku 1951.Podle názorů některých analytiků bude centrální banka i v únoru pokračovat v cyklu uklidňování, ke konci druhého čtvrtletí může klesnout úroková sazba Velké Británie k nulové hodnotě.

Klíčovým faktorem který určuje vyhlídky ekonomiky je nastartování toku úvěrů pro podniky a domácnosti.

HDP Británie klesl po sestupné revizi za 3Q o 0,6% po stagnaci ve 2Q. Čtvrtletní pokles byl nejhorší od 2Q 1990. Útraty domácností klesly o 0,2%, fixní kapitákové výdaje o 2,8% a vládní výdaje zpomalily růst na 0,6%. Aktivita sektoru průmyslu a služeb v posledním čtvrtletí padá na historická minima. Ceny domů klesají rekordním tempem.

Zásah BOE je v souladu s inflačním výhledem, BOE očekává ke konci 4Q2009 CPI 0,5%, hluboko pod pásmem centrální banky. Další ostré snížení úrokové sazby, devalvující libra, dopad snížení DPH a fiskálních stimulů přimějí po nějakou dobu BOE monitorovat situaci.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.