Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

BOE ponechá sazby beze změny, soudí Sunday Times´ Shadow MPC

05.01.2009 | 15:05 0 Komentářů

Plošná shoda že nižší úrokové sazby měly jen slabý dopad na reálnou ekonomiku panovala mezi britskými ekonomy Sunday Times´ Shadow Monetary Policy Comittee. Ovlivnila i výsledek hlasování v poměru 6 ku 3 že Bank of England ponechá na schůzce MPC 8.ledna úrokové sazby Velké Británie beze změny na 2,00%. Z těchto tří hlasů byly dva pro snížení o 100 bázických bodů a jeden pro snížení o 50 bps. Rozhodnutí není v souladu s tržními ani ekonomickými odhady
jenž volají snížení hlavní sazby o 50 bázických bodů, trh Sonia dokonce vidí 50% šanci že BOE hned na počátku nového roku srazí úrokové sazby o 100 bps.

Co do výhledu se většina členů stále domnívá že klíčovým a přetrvávajícím problémem britské ekonomiky je úvěrová krize v bankovním sektoru a že je nezbytné aby centrální banka použila další nástroje k okamžitému řešení. Padl takový návrh že pravomoc Debt Management Office jenž povoluje vládní půjčky z bankovního sektoru pro posílení likvidity by neměla být měněna. Další bod kritiky STS byl paradox snížených nákladů na vypůjčení za účelem rekapitalizace prázdného bankovního sektoru.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.