Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

BOE nakopla libru, analýza EUR/GBP

12.02.2014 | 12:48 0 Komentářů

Průmyslová produkce eurozóny zpomalila v prosinci o meziměsíčních 0,7 procent. Negativně byl revidován listopadový výsledek z 1,8 procent na 1,6 procenta. Hlavním viníkem je 2,1 procentní oslabení na poli energetického a kapitálového zboží. Ve srovnání s prosincem 2012 si však průmyslová produkce připsala zisk 0,5 procenta, v celé Evropské unii se průmysl zvedl o 0,9 procenta.

Britská centrální banka (BOE) dnes potvrdila, že udrží nízké úrokové sazby i po dosažení cílové 7 procentní nezaměstnanosti. Bankéři očekávají dosažení této hodnoty již v prvním kvartále letošního roku, poté by mělo dojít ke zpomalení tempa poklesu nezaměstnanosti. První zvýšení úrokových sazeb by se tak mělo objevit až příští rok. Za pozitivní lze považovat revizi výhledu HDP na tento rok. Z listopadové projekce 2,8 procent se očekávání dostala až na 3,4 procenta. Predikce cenové hladiny se dočkala snížení, důvodem pro tento krok je nízký růst cen služeb a posílení britské libry. BOE očekává zpomalení na 1,7 procentní tempo do druhého čtvrtletí roku 2015, následně by cenová hladina měla růst a dosáhnout 1,9 procent.

EUR/GBP nabralo po zveřejnění inflačního reportu jižní směr. Zda má libra nakročeno k výraznému posílení se ukáže již v dnešní seanci. Trh čeká test podpory na ceně 0,8220, která se shoduje se spodní hranou rostoucího kanálu, navíc právě zde trh otestuje nedávno proraženou trendovou linii (modrou). Propad pod tento support by znamenal minimálně návrat k předchozím minimům.

 

EURGBP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.