Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

BOE drží podle očekávání hlavní úrokovou sazbu beze změny na 5,00pct

04.09.2008 | 14:01 0 Komentářů

Bankovní rada Bank of England ponechala 4.září podle očekávání hlavní úrokovou sazbu beze změny na 5,00% v prostředí rostoucí inflace a hrozby zpomalení nebo dokonce recese ostrovní ekonomiky. Druhá největší evropská ekonomika ve druhém čtvrtletí 2008 nečekaně stagnovala porovnáním s 0,3% v 1Q, v meziročním porovnání zpomalil růst HDP Británie ve 2Q z 1,6% na 1,4%. Současná ekonomická situace je podle BOE nejtěžší za posledních 11 let. BOE naposledy snížila sazby o čtvrt procentního bodu 10.dubna.

Poslední makrodata vyznívají negativně. Prohlubuje se krize realit a klesají ceny domů. Nedostupnost úvěrů zhoršuje situaci na trhu a spotřebitelskou důvěru. Aktivita průmyslu a služeb je stále slabá a zpomaluje pod hranici růstu poprvé od roku 2001. Čtvrtletní inflační zpráva Bank of England varovala před dlouhobou stagnací nebo dokonce recesí britské ekonomiky.

Inflační výhled se od května prudce zhoršil. Inflace v červenci vyskočila o rekordních 4,4%, byla nejvyšší od roku 1997 a vysoko nad inflačním cílem Bank of England. Zápis z jednání bankovní rady vyjde za dva týdny. BOE již uvolnila od prosince 2007 měnovou politiku třikrát o celkových 0,75%. Základní úroková sazba je ale stále nejvyšší z nejvyspělejších ekonomik G7.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.