Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

BoE a ČNB podle očekávání zvýšily úrokovou sazbu

02.08.2018 | 15:00 0 Komentářů

Dnešní den je ve znamení zasedání centrálních bank, konkrétně té české a především britské centrální banky. Obě dvě banky zasedaly v téměř stejný čas, kdy zasedání bylo doplněno o tiskové konference, tudíž by nemělo být ani o volatilitu nouzi. Žádné další fundamenty dnes na programu nebudou a dá se očekávat, že bude zpevňovat především americký dolar v očekávání zítřejšího pozitivního výsledku z trhu práce.

Bank of England

Britská centrální banka podle očekávání zvýšila jednomyslně základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75% a následuje tak americkou centrální banku FED, kdy reaguje na silný trh práce a inflaci pohybující se nad 2% inflačním cílem. Banka reagovala také na slábnoucí britskou libru, která je pod silným prodejním tlakem od poloviny dubna, kdy vytvořil měnový pár GBPUSD letošní maxima na úrovni 1.4370. Centrální banka ve svém prohlášení upozornila na své ekonomické projekce, které se naplňují podle plánu a že budou muset pravděpodobně začít zvedat sazby rychleji. Ekonomický růst se podle banky ve druhém čtvrtletí zotavil po slabém vstupu do 1 čtvrtletí způsobeném horším počasím v zimních měsících. Banka naposledy zvýšila úrokové sazby minulý rok v listopadu, poté co se inflace pohybovala nad 3%.

Nicméně reakce trhu na zvýšení úrokových sazeb trochu zklamala. Britská libra si nejdříve začala připisovat výraznější zisky, které však vzápětí začala lehce korigovat. Poté na zasedání centrální banky navázala tisková konference s guvernérem Markem Carneym. Carney mimo jiné vyjádřil své obavy ohledně dalšího postupu ve vyjednávání o Brexitu a také upozornil, že výhled pro další růst sazeb je založen na relativně hladkém přechodu. Právě komentáře ohledně Brexitu a nejistota ohledně jeho budoucnosti dostala opět pod tlak britskou libru, která bude s největší pravděpodobností potřebovat do konce roku minimálně jedno zvýšení úrokových sazeb.

Česká národní banka

Dnes odpoledne zasedala také Česká národní banka, kdy na tom bylo většinové očekávání stejně jako v případě britské centrální banky s tím rozdílem, že ČNB se chystala udělat něco, co tu dlouho nebylo, konkrétně 11 let a to zvýšit sazby na druhém zasedání po sobě. Nakonec ČNB jednomyslně zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 1,25%. ČNB v nové prognóze zároveň zhoršila svůj výhled pro růst ekonomiky na 3,2%. Přijaté rozhodnutí se opírá o novu makroekonomickou prongózu ČNB. S ní je konzistentní pokračující zvyšování úrokových sazeb směrem k jejich dlouhodobě neutrální úrovni,“ uvedl huvernér ČNB Jiří Rusnok. Zvýšení úrokové sazby přišlo jako reakce na silný trh práce, tuzemský ekonomický vývoj, růst mezd, rostoucí inflaci a především slabší korunu, než jaké bylo původní očekávání. Přičemž slabší koruna byla jedním z hlavních důvodů, proč banka přistoupila k dalšímu zvýšení, jelikož poslední růst sazeb se do vývoje kurzu téměř neprojevil.

Zvýšení základní úrokové sazby se do dnešního obchodování projevilo opět ne úplně učebnicově. Je potřeba připomenout, že koruna posiluje již od začátku července, kdy otestovala úrovně nad 26 Kč/eur. Nicméně dnešní zvýšení sazeb nedokázalo posílit korunu, právě naopak, kdy koruna reaguje oslabením na zhoršenou prognózu ekonomického růstu.  

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.