Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

BoC zveřejnila výhled pro podnikatelské prostředí

15.01.2013 | 09:24 0 Komentářů

Kanadské společnosti zažily v posledním kvartále roku 2012 nižší tlak na produkci a zůstávají v obavách z klesající poptávky i v letošním roce. Zprávu včera zveřejnila kanadská centrální banka (BoC), která provádí čtvrtletní průzkum mezi domácími společnostmi.

Ve srovnání s 3. kvartálem se však výhled kanadských společností zlepšil. Více si věří v prodeji a nových investicích. Je to mírným překvapením, protože kanadskou ekonomikou v posledním kvartále silně ovlivňovaly jednání o fiskálním útesu v USA. Společnosti musely adaptovat nové strategie, aby udržely svoji konkurenceschopnost ve velmi soutěživém prostředí. Z průzkumu vyplynulo, že ubylo firem, které se obávají problémů s nízkou poptávkou. Z předchozích 47 procent se nyní strachuje pouze 34 procent.

Kanada se dostala z globální krize velmi rychle a již v roce 2009 dokázala obnovit počet pracovních míst na stejná čísla jako před krizí. Severoamerická ekonomika začala ztrácet až v druhé polovině loňského roku. V Kanadě přetrvávají obavy, že špatný poslední půlrok postihne ekonomiku i v roce 2013. Navíc má hokejová velmoc poměrně nízkou inflaci 0,8 procent, což také přesvědčilo BoC, aby zachovala úrokové sazby na 1 procentní úrovni. Ekonomové očekávají, že změna sazby by mohla přijít nejdříve v roce 2014.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.