Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

BOC ponechala úrokové sazby beze změny na 3,00pct

03.09.2008 | 17:42 0 Komentářů

Bank of Canada rozhodla podle očekávání a ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na 3,00% kde jsou od dubna. Index spotřebitelských cen v červenci meziročně vyskočil o 3,4% ale jádrová inflace bez započtení energií a potravin zůstala krotká a setrvala na 1,2%.Inflační cíl BOC leží v rozpětí 1%-3%. Centrální banka projektuje návrat k inflačnímu cíli 2,0% ve 2H 2009. Ostrý pokles cen komodit navrhuje že k dosažení tohoto cíle dosáhne dříve.

Ekonomika nesklouzla v prvním pololetí do recese ikdyž zaznamenala ve druhém čtvrtletí 2008 jen velmi pomalý 0,1% růst poté co zpomalila o 0,2% za první 3 měsíce letošního roku. Spotřebitelské a vládní útraty podporovaly růst zatímco exportní poptávka nečekaně klesala.

BOC v prohlášení uvedla že ekonomiku ovlivňují 3 globální faktory. Zatímco zpomalení v USA a turbolence na finančních trzích se vyvíjejí v souladu s výhledem centrální banky, zpřísněné podmínky úvěrového trhu zvyšují riziko dluohodobého zotavení americké ekonomiky což může zhoršit dlouhodobý výhled pro USA. Třetím faktorem je ostré zvyšování cen surovin a riziko inflace, kvůli raketovému vzestupu poptávky po energiích ve světě. Zpomalení globální ekonomiky by mělo ale tyto tlaky omezovat.

Současný pokles cen komodit se promítl oslabením kanadského dolaru vůči dolaru. Pomalý růst ve světě a slabý kanadský dolar budou mít negativní účinky na poptávku po kanadském zboží a službách. Poptávka domácností je projektovaná jako klíčový faktor růstu kanadské ekonomiky. Stále vysoké ceny za suroviny se promítnou do příjmů podniků i státní pokladny což povede k vyšším investicím zejména do energetického sektoru. Monetární politiku BOC hodnotí jako přiměřenou, ve střednědobém období je nutnost dosažení inflačního cíle.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.